...

בלפריטיס

בלפריטיס – סקירה כללית, גורמים, תסמינים וטיפול

בלפריטיס הוא מצב דלקתי המשפיע על העפעפיים, במיוחד במקום בו גדלים הריסים. זוהי הפרעת עיניים נפוצה, המאופיינת בעפעפיים אדומים, מגורה ומגרדים, ולפעמים, היווצרות קשקשים דמויי קשקשים על הריסים. למרות שזה עלול להיות לא נוח, מעצבן או מכוער, בלפריטיס אינה מדבקת ובדרך כלל אינה גורמת לנזק קבוע לראייה. מאמר זה מספק מבט מעמיק על בלפריטיס, כולל הסיבות, הסימפטומים ואסטרטגיות טיפוליות שלה.בלפריטיס

סיבות לבלפריטיס

ישנם מספר גורמים אפשריים לבלפריטיס:

 1. סבוריאה דרמטיטיס: זהו אותו מצב הגורם לקשקשים שיכול להשפיע על הקרקפת. כאשר זה משפיע על העפעפיים, זה יכול להוביל לבלפריטיס.
 2. זיהום חיידקי: חיידקים נמצאים באופן טבעי על העור שלנו. עם זאת, לפעמים הם יכולים לצמוח יתר על המידה על העפעפיים, מה שמוביל לדלקת.
 3. תפקוד לקוי של בלוטת המיבומיאן: בלוטות המיבומיאן ממוקמות לאורך שפת העפעפיים ומייצרות את החלק השומני של פס הדמעות. אם הבלוטות הללו נחסמות או אינן מתפקדות כראוי, זה יכול להוביל לדלקת עפעפיים כרונית (בלפריטיס).
 4. רוזציאה: מצב עורי זה עלול לגרום לאדמומיות ונפיחות בפנים, ועלול להשפיע גם על העיניים והעפעפיים.
 5. אלרגיות: תגובות לתרופות עיניים, תמיסות עדשות מגע או אפילו אלרגנים באוויר עלולות לגרום לדלקת בעפעפיים.
 6. קרדית דמודקס: קרדיות זעירות אלו עלולות לתקוף את זקיקי הריסים, מה שמוביל לבלפריטיס.

סימפטומים של בלפריטיס

התסמינים של בלפריטיס יכולים להשתנות בחומרתם ועשויים לכלול:

 • עפעפיים אדומים ונפוחים
 • גירוד
 • תחושת צריבה או צריבה בעיניים
 • קשקשים מתקלפים או דמויי קשקשים סביב הריסים
 • עפעפיים דביקים עם היקיצה
 • מצמוץ תכוף
 • רגישות לאור
 • איבוד ריסים או צמיחת ריסים לא תקינה
 • כלזיון או שעורה

טיפולים עבור בלפריטיס

המטרה בטיופל בבלפריטיס היא להפחית את התסמינים ולמנוע סיבוכים אפשריים. ישנם מספר דרכים לעשות זאת:

היגיינת עפעפיים

זוהי אבן היסוד של טיפול בלפריטיס. שמירה על ניקיון העפעפיים יכולה לסייע בהפחתת צמיחת יתר של חיידקים והסרת קרומים על שפת העפעפיים.

 • קומפרסים חמים: ביצוע קומפרסים חמים עם מסיכה ייעודית עוזרת להמיס את השכבה שסותמת את הבלוטות ומאפשרת שחרור של שמנים. זה יכול להקל על ניקוי העפעפיים ויכול גם לבטל את חסימת בלוטות המיבומיאן.
 • קרצוף שפת העפעפיים: לאחר ביצוע קומפרס חם, שימוש בתערובת של שמפו לתינוקות מדולל במים חמים יכול להיות יעיל (עדיף להשתמש בתכשיר מסחרי). במקרים קשים קרצוף עדין של בסיס הריסים עם מקלון צמר גפן עוזר להסיר פסולת ושמנים.

תרופות

בהתאם לגורם לבלפריטיס, תרופות מסוימות עשויות להירשם:

 • אנטיביוטיקה מקומית: אלו יכולות להיות בצורת משחות או טיפות, במיוחד אם יש חשד לזיהום חיידקי.
 • טיפות עיניים סטרואידיות: אלו יכולות לסייע בהפחתת דלקת אך יש להשתמש בהן בהנחיית רופא עיניים מכיוון שלשימוש ממושך עלולות להיות תופעות לוואי.
 • אנטיביוטיקה דרך הפה: במקרים של דלקת בלפריטיס חמורה או כאשר הם קשורים למצבים כמו רוזציאה, ניתן לרשום אנטיביוטיקה דרך הפה כמו דוקסיציקלין או אזיתרומיצין

דמעות מלאכותיות

עיניים יבשות מלווה לעתים קרובות בלפריטיס. טיפות סיכה ללא מרשם יכולות לעזור להקל על היובש ולספק הקלה. עדיף תמיד להשתמש בטיפות עיניים ללא חומר משמר.

הימנעות מחומרים מגרים

אם יש חשד לדלקת בלפריטיס נגרמת על ידי תגובות אלרגיות, חיוני לזהות ולהימנע מהגורם הגורם, בין אם זה איפור, תמיסות עדשות מגע או אלרגנים אחרים.

בדיקות עיניים סדירות

ביקורים קבועים אצל רופא עיניים יכולים לעזור לעקוב אחר המצב ולהתאים את תוכנית הטיפול לפי הצורך.

סיכום אודות בלפריטיס

בלפריטיס היא מצב כרוני, ולמרות שלא תמיד ניתן לרפא אותה, עם טיפול ובדיקות עקביות, ניתן לנהל את הסימפטומים שלה ביעילות. אם אתם חווים אדמומיות מתמשכת, נפיחות או גירוי של העפעפיים, חיוני לפנות לייעוץ מרופא עיניים. היגיינת עפעפיים סדירה, בשילוב עם טיפולים שנקבעו, יכולה לשפר מאוד את הנוחות ולהפחית את הסימפטומים של בלפריטיס.

Call Now Button דילוג לתוכן