...

זיהומים בקרנית

זיהומים בקרנית – גורמים, תסמינים וטיפול

הקרנית, השכבה הקדמית השקופה של העין, ממלאת תפקיד קריטי בראייה על ידי העברת האור ושבירתו בדרכו לרשתית. בשל מיקומה בקדמת העין והעדר כלי דם בה, הקרנית רגישה למגוון זיהומים. זיהומים אלו יכולים להיות כואבים, לאיים על הראייה ודורשים טיפול רפואי מיידי. במאמר זה נעמיק בגורמים, בתסמינים ובאפשרויות הטיפול בזיהומים בקרנית.

גורמים לזיהומים בקרנית

זיהומים בקרנית
זיהומים בקרנית

זיהומים בקרנית, הידועים גם כקרטיטיס, יכולים להיגרם על ידי מגוון פתוגנים, כולל:

– חיידקים: קשור לעתים קרובות להרכבת עדשות מגע, במיוחד כאשר מרכיבים עדשות למשך הלילה או לא מנקים אותן כראוי.

– וירוסים: נגיפים כגון אדנווירוס ונגיף ההרפס יכולים לגרום לזיהום בקרנית שיכול להיות קל וחולף או, במקרה של זיהום בנגיף ההרפס, אף יכול לגרום להצטלקות של הקרנית ופגיעה קבועה בראיה.

– פטריות: קרטיטיס פטרייתי יכולה להיות תוצאה של פגיעה בעין המערבת חומר צמחי או לאחר שימוש לא נכון של עדשות מגע.

– טפילים – כגון אמבות, יכולים לגרום לזיהום קשה מאד בקרנית המסכן את העין והראייה. במיוחד אצל מרכיבי עדשות מגע שהשתמשו בהן במקורות מים כמו ים, מעיינות או בריכות.

תסמינים של זיהומים בקרנית

התסמינים כוללים בדרך כלל כאב עז, רגישות לאור וקושי בפתיחת העין, אודם ותחושת גוף בעין וטשטוש ראיה.

אבחון של זיהומים בקרנית

אבחון של זיהום בקרנית צריך להתבצע על ידי רופא עיניים בצורה דחופה, באמצעות בדיקה במנורת סדק ונטילת תרביות מהקרנית.

טיפולים עבור זיהומים בקרנית

זיהום קשה בקרנית הוא מצב חירום המסכן את העין ואת הראייה. טיפול בו כולל טיפול ומשחות אנטיביוטיות, ובמקרים המתאימים, טיפול נגד פטריות נגיפים או אמבות. במקרים קשים מאד שאינם מגיבים לטיפול מבוצעת לעתים השתלת קרנית דחופה בכדי להציל את העין.

מניעת זיהום בקרנית

הגורם המוביל לזיהומים קשים בקרנית בעולם המערבי הוא שימוש בעדשות מגע. לפיכך יש להקפיד על הנחיות השימוש בעדשות מגע ובפרט על חיטוי נכון של העדשות, המנעות משינה איתן או משימוש בהן בהן במקורות מים ואפילו לא במקלחת.

גורם נפוץ אחר הוא חבלה מכנית בקרנית. למעשה זהו הגורם העיקרי לזיהומים קשים בקרנית בעולם, בפרט בפציעות חקלאיות בעולם המתפתח. יש להגן על העיניים בעת עיסוק בפעילויות שעלולות לחשוף אותן לפציעה בעזרת משקפי מגן במהלך ספורט, גינון, או בעת עבודה עם כימיקלים או כלי עבודה מסוכנים.

– הימנע ממים מזוהמים: אין להשתמש במי ברז לניקוי עדשות מגע. כאשר שוחים במקווי מים טבעיים, הרכיבו משקפי מגן כדי להפחית את הסיכון לחשיפה לפתוגנים.

סיכום

זיהומים בקרנית יכולים להיות קשים ועלולים לסכן את הראייה. זיהוי התסמינים המוקדמים ופנייה לטיפול רפואי בהקדם האפשרי יכולים למנוע פגיעה קשה בראייה. כמו בכל תחום ברפואה, מניעת זיהום היא הטיפול הטוב ביותר. הקפידו על שימוש במשקפי מגן ושימוש נכון בעדשות מגע. באם אינכם מסוגלים להקפיד על שימוש נכון בעדשות מגע, מומלץ בהחלט לשקול ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

Call Now Button דילוג לתוכן