...

ניתוחים

פרופ' נחום מבצע ניתוחים וטיפולים כירורגיים מסוגים שונים. ברוב המקרים הניתוחים מתבצעים במסגרת אשפוז יום קצר, ובהרדמה מקומית. להלן הסבר קצר לגבי מספר ניתוחים נפוצים המבוצעים על ידו:

ניתוח קטרקט (ירוד) וניתוח קטרקט בלייזר

עדשת העין היא איבר הנמצא מאחורי הקשתית הנותנת לעין את צבעה, ומטרתה למקד את קרני האור על פני מרכז הראיה ברשתית. עכירות בעדשה זו מכונה קטרקט. בניתוח קטרקט, שהוא הנפוץ ברפואת עיניים ומהנפוצים באדם בכלל, מוחלפת עדשת העין שהתעכרה, בעדשה מלאכותית זכה. בבדיקה טרם הניתוח מתבצעות מדידות וצילומים של העין המנותחת, בכדי לסייע בבחירת העדשה שיש להשתיל בניתוח עצמו. במקרים מסוימים נדרשת או רצויה השתלה של עדשה מיוחדת כגון עדשה מולטיפוקלית או עדשה צילינדרית (Toric IOL).

בניתוח מבוצע פירוק של העדשה העכורה בעזרת אנרגיית על-קול ושאיבה שלה, תוך שימוש בחתכים זעירים וללא תפרים. ניתן לבצע חלקים מסוימים מהניתוח בעזרת Femtosecond laser (ניתוח קטרקט בלייזר).

ברוב המקרים נמשך הניתוח כ15-20 דקות, והוא מבוצע בהרדמה מקומית. לאחר הניתוח ייתכן טשטוש ראייה וגירוי למשך מספר ימים. בשבוע הראשון שלאחר הניתוח ניתנות טיפות אנטיביוטיקה, כמו כן ניתנות בחודש שלאחר הניתוח טיפות נגד דלקת המופסקות בהדרגה.

ניתוח קטרקט – מאמר מלא.

ניתוח להסרת פטריגיום

בניתוח זה מבוצעת הסרה כירורגית של הפטריגיום מהלחמית ומפני הקרנית. הניתוח אורך כעשרים דקות עד חצי שעה. בכחמישה אחוזים מן המקרים חוזר הנגע במידה הדורשת ניתוח חוזר.

ניתוח פטריגיום – מאמר מלא.

השתלות קרנית

השתלת קרנית בעובי מלא – Penetrating Keratoplasty

בניתוח זה מוחלפת הקרנית כולה בשתל שנקצר מתורם שנפטר. הניתוח מתבצע בד"כ בהרדמה מלאה. קרנית התורם נתפרת לקרנית המטופל בתפרים זעירים, המוסרים שנה לאחר הניתוח. ניתוח זה אינו נפוץ כבעבר, ומבוצע במקרים מתקדמים מאד של קרטוקונוס, בצלקות קשות של הקרנית לאחר זיהום או חבלה ובמקרים מסוימים, לשם החלפת שתל כושל קודם.

השתלת קרנית חלקית קדמית - DALK

ניתוח זה דומה מאד לנתיוח השתלת קרנית בעובי מלא אולם אין בו החלפה של שכבת האנדותל הפנימית של הקרנית, ולכן הוא בטוח יותר מבחינת השמירה על החוזק המכני של דופן העין והפחתת הסיכון לדחייה של השתל לאחר הניתוח.

השתלות קרנית חלקית אחורית – DSAEK ו DMEK

מטרת שני ניתוחים אלו היא החלפה של שכבת אנדותל הקרנית שאינה מתפקדת. שכבה זו שואבת את הנוזלים מהקרנית וכאשר היא נפגעת נוצרת בצקת של הקרנית. ניתוחים אלו מבוצעים בהרדמה מקומית וכמעט ללא צורך בתפרים, ושיקום הראייה לאחריהם מהיר מאד ביחס להשתלה בעובי מלא. בשני הניתוחים שתל הקרנית נקצר מתורם, ואז מבוצע בו עיבוד המדקק אותו משמעותית, כך שיהיה ניתן להזריק אותו לתוך העין, ולהצמיד אותו בעזרת בועת אויר או גז לפניה האחוריות של הקרנית. שתל DSAEK מכיל את שכבת האנדותל ושכבת סיבי קולגן מקרנית התורם, בעוד ששתל DMEK מכיל רק את שכבת תאי האנדותל של התורם, ולו מספר יתרונות ביחס לDSAEK מבחינת חדות הראיה המתקבלת, משך שיקום הראייה והסיכון לדחייה של השתל לאחר הניתוח .

ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר – PRK ו LASIK

בניתוח מסוג PRK נורה לייזר על פני שטח הקרנית הגורם לשינוי צורתה. ביומיים-שלושה שלאחר הניתוח יש בד"כ כאבים וגירוי עיני, והשיפור בראייה מתרחש בהדרגה. בד"כ ניתן לשוב לעבודה ולנהיגה שבוע לאחר יום הניתוח. בניתוח מסוג LASIK מתבצע חיתוך של קרנית המטופל בעזרת Femtosecond laser שמאפשר הרמה של פרוסה דקיקה של הקרנית וביצוע טיפול לייזר להסרת המשקפיים מתחתיה במקום על פני שטח העין. בניתוח זה אין כמעט כאבים לאחר הניתוח והחזרה לעבודה ולראייה חדה מהירה מאד, כ24-48 שעות לאחר הפרוצדורה.

פרופ' נחום מבצע ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר מסוג PRK וLASIK במכון להסרת משקפיים "אסותא אופטיק" בתל אביב.

פרוצדורות נוספות

IPL – Intense Pulsed Light

בטיפול זה מוקרנת סביבת בלוטות החלב שעל גבול העפעף התחתון בהבזקי אור חזקים. הטיפול מבוצע בארבעה מפגשים בני 15 דקות המבוצעים כל 1-2 שבועות. הטיפול במרפאתו של פרופ' נחום מבוצע במכשיר בשם Optilight – היחיד שאושר על ידי הFDA לטיפול בבלפריטיס. טיפול במכשיר זה הודגם במחקרים רבים כמשפר את איכות השומן המופרש מן הבלוטות, מפחית את הדלקת הכרונית הקיימת במטופלים עם בלפריטיס, ומפחית את תסמיני המחלה לתקופה של כחצי שנה. לאחר ארבעת הטיפולים הראשונים יש לבצע עוד טיפול יחיד פעם בחצי שנה. הטיפול אינו כואב, והוא נמשך כ20 דקות. שיפור בתסמינים לרב יורגש החל מהטיפול השני, וילך ויתעצם, כאשר חלק מהמטופלים מדווחים על שיפור בסימפטומים אפילו כבר אחרי הטיפול הראשון.

ניקוי עמוק של שפת העפעף

במצבים בהם בלוטות השומן על שפת העפעף חסומות ומודלקות, ניתן לבצע קרצוף של שפת העפעף על ידי מברשת סיבובית מיוחדת, וסחיטה של תוכן הבלוטות. טיפול זה שנקרא

Microexfoliation, מספק הקלה של עד מספר חודשים בתסמיני הבלפריטיס. הטיפול מאפשר ניקוי עמוק של קרטין ופלאק חיידקי שנוצר בפתח בלוטות

החלב, קשקשים ומזיקים אחרים. הטיפול אינו כואב ואורך מספר דקות לכל עין. טיפול זה רצוי לבצע כל תקופה (בדומה לטיפול אצל שיננית) ועל מנת לשמר את תוצאותיו לזמן ארוך יותר מומלץ להקפיד על ניקוי יומיומי של שפת העפעף בעזרת מגבוני עפעפיים או שמפו ייעודי.

התקנת פקקים בדרכי הדמעות – Punctal Plugs

דרכי הדמעות מובילות את הדמעות הנקוות בעין אל חלל האף. בכל עין קיים פתח עליון ופתח תחתון לדרכי הדמעות. פתחים אלו מצויים על שפת העפעף, בסמוך לאף. במטופלים הסובלים מעין יבשה

למרות טיפול בתחליפי דמעות ג'לים ומשחות סיכה, ניתן לסגור את דרכי הדמעות בעזרת פקקים זעירים מסיליקון הנקראים

Punctal Plugs. הטיפול לוקח כחמש דקות ומבוצע במרפאה ולא בחדר הניתוח. הפקקים בלתי נראים לעין הבלתי מזוינת, ואינם מורגשים. השמתם

מעלה במידה משמעותית את מידת ההרטבה של העין, מסייעת בשיקום פני שטח העין ומפחיתה את הצורך בשימוש בתחליפי דמעות. הטיפול הוא הפיך, והוצאת הפקקים, באם נדרשת לוקחת גם היא כשתי דקות ומבוצעת במרפאה.

אבחון ודימות עין יבשה בעזרת מערכת Antares

במרפאתו של פרופ' נחום קיימת מערכת מתקדמת לדימות של פני שטח העין המסייעת בקבלת החלטות ובניית תכנית טיפול מתאימה. המערכת מסוגלת לספק ניתוח רב מימדי של פרמטרים שונים הקשורים לבריאות

פני שטח העין, איכות ויציבות שכבת הדמעות, ביניהם; גובה פלס הדמעות, אחוז בלוטות החלב על גבול העפעפיים שעדיין פעילות, יציבות דוק הדמעות (Tear break-up Time), דירוג האודם העיני, וכו'.

צילוב קולגן – Collagen Cross-Linking

מטרת טיפול זה הוא להקשיח מכנית את רקמת הקרנית בכדי לעצור התקדמות של מחלת הקרטוקונוס או מחלות דומות כמו Pellucid Marginal Degeneration או בלט (אקטזיה) של הקרנית לאחר ניתוח LASIK להסרת משקפיים. טיפול זה אורך כשעה ובמהלכו מבוצע קילוף של שכבת אפיתל הקרנית, טפטוף של טיפות בשם ריבופלבין, ולאחר מכן חשיפה של הקרנית לקרינת אולטרה-סגול, למשך מס' דקות.

לייזר קפסולוטומי – טיפול לקטרקט משני

בעד חמישית מהמטופלים לאחר ניתוח קטרקט מתפתחת עכירות של קופסית העדשה שמורידה את איכות הראייה בחודשים ובשנים שלאחר הניתוח. הטיפול במצב זה הנקרא PCO-Posterior Capsular Opacification או "קטרקט משני", מבוצע על ידי טיפול לייזר בן מספר דקות המבוצע במרפאה, ללא צורך בניתוח נוסף. בטיפול נורות יריות על קופסית העדשה, שיוצרות בה פתח.

Call Now Button דילוג לתוכן